فناوری چیست ؟

فناوری یا تکنولوژی جزء لاینفک زندگی روزمره‌ی انسان‌ها در تمام نقاط کره زمین است. در تمام بخش های زندگی‌مان از فناوری استفاده می‌کنیم، برای تمام بخش‌های کسب و کارمان به فناوری نیاز داریم و کلا زندگی‌مان پیوند عمیقی با فناوری خورده است. 

فناوری چیست؟

فناوری بدنه‌ای از دانش است که در خدمت خلق ابزار، پردازش امور، و استخراج مواد به کار می‌رود. مفهوم اصطلاح “‌فناوری‌”‌ بسیار گسترده است و هر فرد دارای درک شخصی از معنی فناوری است. از فناوری برای انجام وظایفی گوناگون در زندگی روزمره‌مان استفاده می‌کنیم، به طور خلاصه؛ می‌توانیم فناوری را در قالب محصولات، فرایندها، یا سازمان‌ها توصیف نماییم. از فناوری برای گسترش توانایی‌های‌مان استفاده می‌کنیم، و همین مسئله باعث می‌شود آدم‌ها به مهم‌ترین بخش از سامانه‌ی فناورانه تبدیل شوند.

فناوری را تقریبا در تمام کارهای زندگی‌مان به کار می‌بریم؛ از فناوری در کار استفاده می‌کنیم؛ از آن برای استخراج مواد استفاده می‌کنیم؛ از فناوری برای برقراری ارتباط، حمل‌ و نقل، یادگیری، تولید، خلق مصنوعات، امنیت داده‌ها، رشد کسب و کار‌ها و بسیاری دیگر استفاده می‌کنیم. فناوری دانش انسانی است که شامل ابزارها، مواد، و سامانه‌ها می‌شود. کاربرد فناوری به ایجاد مصنوعات و محصولات منتج می‌شود. چنان‌چه تکنولوژی به خوبی به کار گرفته شود، می‌تواند برای انسان‌ها دارای مزیت باشد،‌ ولی اگر به صورت نادرست به کار رود، می‌تواند به موجودات بشری آسیب وارد نماید.

بسیاری از کسب و کار‌ها از فناوری استفاده می‌کنند تا در صف رقابت باقی بمانند، آن‌ها با استفاده از فناوری محصولات و خدمات جدید خلق می‌کنند؛

هم‌چنین همین کسب و کار‌ها از فناوری استفاده می‌کنند تا آن محصولات و خدمات را به موقع به دست مشتریان‌شان برسانند. شرکت‌های تولید کننده‌ی گوشی همراه نظیر اپل و سامسونگ نمونه‌هایی خوب هستند، این دو شرکت الکترونیکی برای خلق گوشی‌های هوشمند جدید و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی و برای ماندن در رقابت از بالاترین سطح فناوری استفاده می‌کنند. این لبه‌ی رقابتی از طریق به کار گیری فناوری پیشرفته حاصل می‌شود.

انواع و نمونه‌های فناوری

برای انجام وظایف گوناگون از فناوری استفاده می‌کنیم، بنابراین تکنولوژی در انواع مختلف به وجود می‌آید؛ در ادامه، برخی انواع مختلف فناوری را که در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم فهرست کرده‌ایم، و برای هر نوع فناوری یک نمونه‌ی مخصوص برای آن فناوری ذکر نموده‌ایم.

الف. فناوری ارتباطات:

سامانه‌ای است که برای انتقال اطلاعات یا داده‌ها از مکانی به مکان دیگر یا فردی به فرد دیگر از ابزارهای فنی استفاده می‌کند. ارتباطات برای مقاصد بسیاری استفاده می‌شود؛ از آن برای انتقال ایده‌ها، مبادله‌ی اطلاعات و بیان هیجان‌ها استفاده می‌شود. انسان‌ها برای برقراری تماس با دوستان و خانواده از ابزارهای فناوری اطلاعات نظیر گوشی‌ها، رایانه‌ها، رایانامه‌ها (ایمیل‌ها)، دورنگار (فکس)، و ابزارهای پیام رسان متنی استفاده می‌کنند، آن‌گاه، کسب و کار‌ها نیز از ابزارهای فناوری اطلاعات برای تسهیل در گردش اطلاعات در محل کار، کمک به تصمیم‌گیری، بر طرف کردن نیازها و درخواست‌های مشتریان، ترویج خدمات یا محصولات جدید به مصرف‌کننده‌های مورد هدف و بسیاری دیگر استفاده می‌کنند.

ب. فناوری ساخت و ساز:

مطالعه‌ی روش‌ها و تجهیزاتی پیشرفته‌ که می‌توانند برای ساخت انواع سازه‌ها استفاده شوند. در فرایند ساخت و ساز دو نوع سازه ساخته می‌شود؛ که شامل ساختمان‌ها و سازه‌های مهندسی عظیم هستند. در ساخت و ساز از اقدامات فناورانه‌ی گوناگون برای بنا کردن سازه‌ در موقعیت معین استفاده می‌شود. امروزه، استفاده از ابزارهای فناورانه‌ی ساخت و ساز نظیر تراکتورهای سنگین برای آماده‌سازی زمین به منظور انجام کارهای ساخت و ساز، نرم‌افزار طراحی رایانه‌ای برای خلق طرح‌های سازه‌ها در رایانه و با قالب سه بعدی، و استفاده از فناوری‌های ساخت و ساز گوناگون برای پوشش سازه‌ها و نصب امکانات رفاهی در پیشرفت ساختما‌ن‌های مسکونی و هم‌چنین ساختما‌ن‌های تجاری به انسان کمک کرده است.

پ. فناوری کمکی:

نوعی از فناوری است که توسط آدم‌هایی استفاده می‌شود که دچار ناتوانی‌های جسمی هستند؛ این تکنولوژی برای انجام وظایفی خاص استفاده می‌شود که انجام آن‌ها برای‌ این قبیل افراد سخت یا غیرممکن به نظر می‌رسد. اصطلاح “‌کمکی‌” یعنی یاری دادن یا فراهم کردن یک دست اضافی است. از فناوری کمکی در مدرسه‌های مخصوص کودکان اوتیسم، برای کمک به این دانش‌آموزان استفاده می‌شود؛ هم‌چنین این فناوری برای کمک به آدم‌هایی که دچار ناتوانی‌های حرکتی هستند به کار می‌رود؛ نرم‌افزارهای بازشناسی گفتار به آدم‌هایی که نمی‌توانند برای استفاده از رایانه با صفحه کلید تایپ کنند کمک می‌نمایند و غیره و غیره. به کمک  پیشرفت‌های فناوری‌، اکنون از فناوری‌های کمکی گوناگون برخوردار هستیم که در انجام هر کاری که ممکن است دشوار به نظر برسد به ما کمک می‌کنند.

ث. فناوری پزشکی:

نوعی تکنولوژی است که برای بهبود و افزایش طول زندگی انسان استفاده می‌شود. فناوری پزشکی درد و آسیب بیماران را کاهش می‌دهد. کشورهای توسعه یافته از فناوری‌ پزشکی در سامانه‌های مراقبت‌های بهداشتی بهره می‌گیرند، و همین مسئله به خوبی توجیح می‌کند چرا طول عمر آدم‌ها در کشورهای توسعه‌یافته بیش‌تر از کشورهای در حال توسعه است. فناوری پزشکی برای تشخیص عفونت‌ها، درمان بیماری‌ها و انجام پژوهش‌هایی درباره‌ی بیماری‌های گریبان‌گیر انسان استفاده می‌شود.

ج. فناوری اطلاعات:

فناوری اطلاعات مجموعه‌ای از ابزارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که برای ذخیره‌ی اطلاعات استفاده می‌شود. ابزارهای فناوری اطلاعات به فراهم کردن اطلاعات مناسب برای آدم‌های مناسب در زمان‌های مناسب کمک می‌کند. دانش‌ورزان در  سازمان‌ها برای تکمیل وظایف گوناگون از فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند؛ و این وظایف شامل انتقال اطلاعات برای تسهیل تصمیم‌گیری در سازمان، بهبود خدمات مشتری و بسیاری موارد دیگر می‌شوند. در این عصر اطلاعات، مدیریت سامانه‌های اطلاعاتی برای اطمینان از دقت و کارایی امور بسیار حائز اهمیت است. موسسات مالی بزرگ نظیر بانک‌ها از فناوری اطلاعات برای انجام تمام عملیات‌ مربوط کسب و کار‌ها و هم‌چنین ارائه‌ی خدمات به مشتریان استفاده می‌کنند.

چ. فناوری سرگرمی:

فناوری سرگرمی فرایند استفاده از اجزای فناوری گوناگون برای خلق تجربه‌های سرگرم‌کننده است. از آن‌جا که مبحث سرگرمی بسیار گسترده است، هر فرد به شیوه‌ی خودش سرگرم می‌شود. از تکنولوژی برای ساخت سالن‌های نمایش، خلق بازی‌های رایانه‌ای، توسعه‌ی سامانه‌های موسیقی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

ح. فناوری کسب و کار:

نوعی تکنولوژی که از ابزارهای سخت‌افزاری و برنامه‌های نرم‌افزاری گوناگون تشکیل شده است و برای اداره‌ی کسب و کار و ارتقای عملیات کسب و کار‌ی گوناگون استفاده می‌شود. بسیاری از کسب و کار‌ها برای رشد کردن و گسترش یافتن از تکنولوژی استفاده می‌کنند. کسب و کار‌های کوچک همواره از فناوری در خلق راه‌های جدید برای رقابت با شرکت‌های بزرگ و با سابقه استفاده می‌کنند. برخی فناوری‌های کسب و کار‌ی می‌توانند یک شرکت کوچک را تا حدودی مانند یک شرکت بزرگ جلوه دهند و این عامل می‌تواند به کسب و کار‌های کوچک کمک نماید در بازار رقابتی برای خود جایگاهی بیابند.

خ. فناوری آموزشی:

نوعی فناوری‌ که با خلق و مدیریت منابع و فرایندهای فناورانه‌ی گوناگون به دنبال بهبود عملکرد است. فناوری آموزش، رشته‌ای دانشگاهی است که افراد را برای کسب دانش و درکی عمیق‌تر آماده می‌سازد؛ به آن‌ها کمک می‌کند، یاد بگیرند چگونه  از طریق پژوهش، طراحی، ارزشیابی، و به کار گیری نتایج‌ آن‌ها برای مشکلات راه‌حل بیابند.

برچسب ها : امداد , تعاون , مشاور , فناوری